Вже давно відомо, що запаси IPv4 закінчуються, а некомерційні організації, що роздають блоки, вже залишилися ні з чим. Останній блок був відданий в 2019 році організацією RIPE, адже перший сигнал про нестачу IPv4 надійшов ще в 1991 році, а то й раніше. На тлі цього ціни на IPv4 з кожним роком стають дедалі вищими.
Звичайний користувач може поставити логічне питання: - Про що взагалі йдеться, і що таке IPv4?
Пояснюючи зрозумілою людською мовою, уявимо, є якийсь мобільний оператор, який має певний запас комбінацій номерів (телефонів), цей запас обмежений і не може складатися з більш як 9 цифр, таким чином номерів може не вистачити на всіх.
З IPv4 практично також, є певні правила та обмеження, через які кількість комбінацій IP адрес складається приблизно з 4,3 мільярда адрес, а якщо згадати про населення планети яке наближається до 8 мільярдів, а гаджетів, сайтів, серверів, інтернет-користувачів , і іншого ще більше.
Згадуючи про обмеження, кожна IP адреса повинна складатися тільки з 4-х частин, що розділяються крапкою, кожна частина повинна складатися лише з цифр, але не більше ніж три цифри в кожній частині, таким чином створився глобальний дефіцит IP адрес версії IPv4 якого фізично «не вистачить на всіх».
На превеликий жаль у 1970 році люди, що проектували мережу Інтернет, припускали, що даного запасу IP адрес вистачить, ще й залишиться багато, але вони дуже помилялися.
Будь-яка розсудлива людина поставить цілком логічне питання, а які дії були вжиті для вирішення цієї проблеми? Все вірно, у 2012 році відбувся Всесвітній випуск IP адрес IPv6, який вже точно покриє запас IP адрес на найближчі десятиліття.
На відміну від IP адрес IPv4, які мають звичний нам формат 11.22.33.44, навпаки IPv6 має формат 2001:41d0:1004:03c4:0000:0000:95c3:6300, таким чином кількість комбінацій обчислюється вже в трильярдах.
Такий формат IP адреси для звичайного користувача може здатися чимось страшним, але для звичайних адміністраторів це взагалі не є проблемою, а якщо бути точніше, хтось колись запам'ятовував якісь комбінації IP адрес?! Також давайте згадаємо про глобальний дефіцит IPv4, крім цього в новій версії IP адрес є безліч інших переваг які можна перераховувати нескінченно.
Наскільки світ готовий повністю перейти на новий формат IPv6?
Проблемою є несумісність роботи IPv4 і IPv6, наприклад якщо людина використовує тільки IPv6 та зайде на сайт який використовує тільки IPv4, то такий сайт просто не буде працювати. Також є складності налаштування мережі, купівля нового обладнання та час, який буде потрібен для адміністрування нового софту, – це все виливається у мільярди доларів.
Якщо говорити про звичайного користувача мережі Інтернет, за великим рахунком, усе вже давно готове, операційні системи, гаджети, роутери - готові (перевірити сумісність свого гаджета можна за посиланням:
https://test-ipv6.com/). Згідно зі статистикою Google (
https://www.google.com/intl/en/ipv6/statistics.html?25%#tab=ipv6-adoption) використання мережі IPv6 у 2022 році досягло 40% і цей показник тільки збільшуватиметься, IPv4 вже немає в наявності, тому зростання використання мережі IPv6 і цінність кожної IP адреси IPv4, - неминучі.